Zelenskyj nobbar toppmötet i Polen

Konflikten mellan Polen och Ukraina trappas upp. President Zelenskyj har skickat tillbaka sin polska medalj med posten och nobbar veckans viktiga möte i Gdańsk. Och medan Krim fortsätter att brinna säger Putin att han är öppen för förhandlingar – fast ändå inte.

Konflikten mellan Polen och Ukraina som flammade upp i slutet av maj blir bara värre. Polens president Karol Nawrocki beslutade i dagarna att begära tillbaka Vita örnens order, Polens högsta hedersmedalj, som Zelenskyj tidigare fått.

Det här är egentligen ett beslut som Polens premiärminister skulle Donald Tusk behöva skriva under, vilket ställer honom i jobbigt läge, för han vill inte bråka med Ukraina, men som stämningarna i Polen ser ut just nu skulle det vara politiskt svårt för honom att låta bli.

Zelenskyj lät honom slippa genom att skicka tillbaka medaljen med posten, utan att vänta på Tusks beslut. Att skicka det med posten var ungefär lika diplomatiskt som att råka tappa det på golvet och inte plocka upp det. Var det klokt?

Nu skippar Zelenskyj dessutom veckans viktiga återuppbyggnadsmöte i polska Gdańsk. Vad blir nästa steg när temperaturen i polsk inrikespolitik stiger inför nästa års val? Och vad har den landsflyktige presidenten Viktor Janukovytjs pälsmössa med saken att göra?

På Krim är bensinen slut och elen ransonerad. I Sevastopol, där den ryska flottan håller till, var det strömavbrott när vi spelade in podden på torsdagsmorgonen.

Häromdagen fick Ukraina dessutom in en träff på en rysk elektronikfabrik som ska ha tillverkat komponenter till flera ryska robotsystem, och Ukraina kan ha använt en brittisktillverkad Storm Shadow-robot i den här attacken.

Kan de ukrainska framgångarna tvinga Putin till reträtt? Vill han verkligen förhandla nu?

Vi pratar också om Almedalsveckan, där Alex deltar i Ukrainahubbens diskussioner. Och nu tar vi en kort semesterpaus, nästa podd kommer i mitten av juli.



Vi som gör podden är Kalle Kniivilä och Alex Voronov. Frågor? Skriv gärna till oss på Mastodon eller Bluesky – eller skicka mejl! Prenumerera också gärna på Alex nyhetsbrev om Ukraina.

Gamla poddavsnitt från september 2024 till mars 2026 finns hos Sydsvenskan. Från april 2026 är podden fristående. Podden sponsras av säkerhetskoncernen SRS Group.

Fediverse reactions

Kommentarer

Lämna ett svar